Counter-Strike szeroko znany jako CS, to najpopularniejszy dodatek (mod) do gry Half-Life. Counter-Strike został wymyslony wyłacznie do gry w sieci. Z czasem, gdy jego popularnosć wzrosła, zostały opublikowane dodatki imitujace graczy (tzw. boty) umożliwiajace grę w CS-a przez osoby nie posiadajace dostępu do Internetu, albo chcace podszkolić swoje umiejętnosci bez udziału prawdziwych graczy. Po prawie pięciu latach Valve opublikowało oddzielna grę, Counter-Strike: Condition Zero, z zestawem misji dla pojedynczego gracza.
Cechy gry
CS jest gra sieciowa, oparta o wspólne działanie drużyny, a nie pojedynczego gracza. Pierwotnie gra zaskakiwała graczy sposobem prowadzenia rozgrywki. Oprócz wspomnianej powyżej wymaganej gry zespołowej, doszły realistyczne reakcje graczy na strzały (często wystarczy jedna kula, aby unieszkodliwić przeciwnika), jak również powolne prowadzenie rozgrywki (gracz albo idzie bardzo powoli/skrada się, albo biegnie i jego kroki sa słyszane przez przeciwnika), czy zbyt długie pozostawanie w jednym punkcie na danej mapie bez podejmowania ruchu (oczekiwanie na okazje z ukrycia) nazwane "camping" (pol. kampienie lub kampowanie). Gracz grajacy w ten sposób nazywany jest "kamperem".
Gracz może się wcielić w antyterrorystę (CT) lub terrorystę (T). Antyterrorystów stanowia najsławniejsze jednostki specjalne swiata: Seal Team 6 (obecnie DEVGRU), GSG9, SAS i GIGN.
Zasady gry
Standardowo każdy gracz zaczyna grę w punkcie startowym z pistoletem (USP u antyterrorystów, Glock 18 u terrorystów), dwoma magazynkami w zapasie, nożem oraz kwota 800$. Za każda udana misję drużyna dostaje punkty oraz pieniadze. Można za nie (w momencie startu następnych rund) kupić broń, kamizelki kuloodporne, granaty, magazynki i inne potrzebne do wykonania misji przedmioty. Pieniadze dostaje się również za wyeliminowanie przeciwnika, można je również stracić za zabicie zakładnika lub kogos z własnej drużyny (jeżeli jest właczony tzw. friendly fire - przyjacielski ogień lub po prostu możliwosć zabijania graczy ze swojej drużyny).
Cele drużyn sa zawsze sprzeczne ze soba - jeżeli terrorysci maja wysadzić jakis obiekt, antyterrorysci maja nie dopuscić do tego, oraz odwrotnie - jeżeli antyterrorysci majaa uwolnić zakładników, terrorysci maja im to uniemożliwić.
Drużyna, która zdoła osiagnać swój cel, albo zabije wszystkich przeciwników z drugiej grupy, wygrywa rundę.
Każda runda jest jeszcze ograniczona przez czas. Po upływie tego czasu przegrywa ta drużyna która nie wykonała zadania. W przypadku CT jest to nieuwolnienie wszystkich zakładników a w przypadku Terrorystów (T) nie ustawienie bomby na specjalnym do tego miejscu (bombsite). Jednak czas do wybuchu bomby nie jest liczony do czasu na rundę i gdy bomba zostanie podłożona czas rundy znika i jeżeli CT nie rozbroja bomby to T wygraja.
Odbiór gry
Gra stała się jedna z najpopularniejszych gier na swiecie. Jej fani tworzyli drużyny, tzw. klany. W pózniejszym okresie powstało kilka kolejnych wersji, w których poprawiane były niedoróbki poprzednich, dodawano nowe elementy (jak chociażby dodana w ostatniej z serii wersji 1.6 tarcza) oraz modyfikacje tego moda (głównie w zakresie modeli graficznych, tekstur, dzwięków).
Gra jednak, według wielu ekspertów uzależnia młodzież, która nie widzi nic poza komputerem i graniem w tę grę, co prowadzi do urazów w psychice i zaniechania kontaktów społecznych.
Producent Half-Life'a, Valve Software, zainteresował się na tyle gra, że stworzył oddzielna grę bazujaca na pomysle, z szeregiem misji dla jednego gracza (wspomaganego przez drużynę sterowana przez komputer) Counter-Strike: Condition Zero. Najnowsza wersja gry, Counter-Strike: Source tym razem oparta jest o Half-Life'a 2 i jego technologię Source.
Gra od kilku lat jest właczona do WCG (World Cyber Games) - Mistrzostw Swiata w grach komputerowych. W roku 2006 oraz 2007 mistrzem swiata został polski klan PGS.PokerStrategy.com (obecnie zostali kupieni przez duńska formacje MYM) w składzie:
Jakub "kuben" Gurczyński
Łukasz "LUq" Wnęk
Mariusz "Loord" Cybulski
Filip "Neo" Kubski
Wiktor "TaZ" Wojtas
pokonujac w finale szwedzka drużynę Ninjas In Pyjamas (NiP).